Rakouské kulturní fórum v dubnu 2024

Pozdrav ředitelky

online

Österreich Werbung, Fotograf: Martin Huber (photo-austria.at)

Vážení a milí přátelé Rakouského kulturního fóra v Praze!

V dubnu nás čeká mnoho zajímavých kulturních akcí, na které Vás chci tímto srdečně pozvat.

Na začátku měsíce začíná v Praze a dalších městech 31. ročník festivalu Dny evropského filmu. Mezinárodní přehlídka filmů, kterou podporujeme jakožto člen clusteru národních kulturních institutů EUNIC, se letos zaměří na tvorbu rakouské režisérky a scénáristky Jessicy Hausner. Její oceňovaný snímek Club Zero v Praze oslaví českou premiéru.

První dubnový víkend dojde ke slavnostnímu zakončení dlouholetého projektu Národního divadla a Státní opery Musica non grata. Na programu jsou dvě derniéry a jediné uvedení děl Alexandera Zemlinského, Paula Abrahama a Paula Hindemitha.

V polovině měsíce Vás srdečně zveme do kulturního fóra na představení „Neslýchané zevšednělo“. Rakouské umělkyně Maren Rahmann a Friedl Rainer ve své hudební performance interpretují politickou tvorbu Ingeborg Bachmann, o které pojednává naše aktuální výstava Psaním proti válce.

Na konci dubna za návštěvu rozhodně stojí dvojměstí Český Těšín/Cieszyn. Již počtvrté se na česko-polské hranici konají Ullmannovské slavnosti. Pestrý program letos připomíná 80. výročí úmrtí rakouského skladatele a oběti šoa Viktora Ullmanna (1898-1944). Těší nás, že tento mezinárodní hudební festival se opět koná pod společnou záštitou Rakouského kulturního fóra ve Varšavě a v Praze.

O úspěšné česko-rakouské spolupráci v oblasti hudby svědčí také společný projekt Kunstuniversität Graz a pražské HAMU v rámci Roku české hudby. Koncert studentských orchestrů se koná na samém konci dubna v pražské Betlémské kapli.

Tipy na další kulturní události, které mají vazbu na Rakousko, nabízíme v aktuálním newsletteru a také jako vždy na našich sociálních sítích.

Těším se na viděnou u mnoha z těchto akcí a přeji Vám do té doby vše dobré.

Vaše Denise Quistorp
ředitelka

novinky

Placená stáž podzim 2024
Rakouské kulturní fórum v Praze nabízí studujícím a mladým akademičkám a akademikům možnost placené stáže v období září-listopad 2024 na dobu dvou až tří měsíců. Přihlášku (strukturovaný životopis a motivační dopis) zašlete do 30.6.2024 na adresu: prag-kf@bmeia.gv.at. Informace v němčině najdete zde.

Letní kolegium České Budějovice
Letní kolegium České Budějovice zve studující z Česka a Rakouska na bohatý jazykový a kulturní program v období 8.-27.7.2024. Uzávěrka přihlášek: 20.5.2024. Více informací

Stipendium pro zahraniční studující bohemistiky
Kabinet češtiny pro cizince Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Filozofická fakulta Masarykovy univerzity vypisují na období podzimního semestru akademického roku 2024/25 výběrové řízení do stipendijního programu na podporu studijních pobytů. Stipendium je určeno ke studiu českého jazyka, literatury a kultury. Hlásit se mohou studentky a studenti zahraničních vysokých škol, kteří studují bohemistiku v bakalářském, magisterském či doktorském programu. Uzávěrka přihlášek: 30.4.2024. Více informací

Open Call Festival regionů 2025
Od 13. do 22.6. 2025 se bude v Braunau am Inn poprvé konat renomovaný Festival regionů. Open Call na téma „Realistické sny“ je určen kulturním iniciativám a všem, kteří se angažují v politice a kulturní a sociální oblasti. Deadline: 30.4.2024. Více Informací

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2024 | Impressum | T17132395424316
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ