Rakouské kulturní fórum v Praze v červnu 2024

Pozdrav ředitelky Denise Quistorp

(c) Kafka 2024

Vážení a milí přátelé Rakouského kulturního fóra v Praze!

Náš aktuální program se nese ve jménu Franze Kafky. V těchto dnech si připomínáme 100 let od úmrtí světově proslulého spisovatele.

6. června si tohoto pražského autora připomeneme cyklem písní György Kurtága s názvem Kafka-Fragmente. Velice nás těší, že koncert, na němž vystoupí vídeňská sopranistka Kaoko Amano a houslistka Marianna Oczkowska, se uskuteční v rámci konference Franz Kafka intermediální. Přivlastňování a působení mezi obrazem, zvukem a slovem. V podobném duchu rozmanité a přeshraniční spolupráce se ostatně nese většina událostí připomínajících Franze Kafku. Aktuální přehled o všech akcích naleznete na platformě Kafka 2024.

Také přeshraniční festival Kafkovy dny v Českých Velenicích a rakouském Gmündu nabízí pestrý program. A to přímo na místě, kde se kdysi Franz Kafka scházel s Milenou Jesenskou. V polovině června pořádá Židovské muzeum v Praze sérii přednášek Transatlantic Kafka, která odráží americkou a evropskou perspektivu na Franze Kafku. Prezident Rakouské společnosti Franze Kafky Manfred Müller a rakouský spisovatel Hans Platzgumer budou u této příležitosti mluvit o roli snů v Kafkově díle.

Proslulý Dopis otci se stal námětem stejnojmenné opery českého skladatele Jiřího Trtíka. Ta bude v rámci festivalu Opera Nova uvedena ve světové premiéře. Letošní program festivalu soudobé opery zahrnuje mimo jiné i českou premiéru opery Le Grand Macabre maďarsko-rakouského skladatele György Ligetiho či promítání dokumentárního filmu Fioretta, jehož protagonisty jsou potomci rakouského skladatele Arnolda Schönberga.

V polovině měsíce v naší galerii zahajujeme novou výstavu Vypůjčení bohové, kamenní Vídeňané rakouské fotografky Christine de Grancy. Výstavu tvoří černobílé fotografie, které zachycují pohled na město z perspektivy soch umístěných na nejznámějších vídeňských památkách.

Další tipy na kulturní události nabízíme v aktuálním newsletteru a jako vždy také na našich sociálních sítích.

Těším se na četná setkání v červnu a přeji Vám do té doby vše dobré.

Vaše Denise Quistorp
ředitelka

novinky

Uzavření knihovny Rakouského kulturního fóra v Praze
V průběhu letních prázdnin 2024 bude knihovna RKF od 29.7.2024 do 16.8.2024 uzavřena. Od 19.8.2024 můžete navštívit knihovnu opět v běžné otevírací době. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Letní kurzy němčiny
Österreich Institut Brno nabízí širokou nabídku letních kurzů. Více informací

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2024
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, prag-kf@bmeia.gv.at

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ